Nuo 2022 m. rugsėjo Lietuvoje startavo tai, ko laukė dauguma šalies EV vairuotojų – valstybės paramos privačioms įkrovimo stotelėms. Šiuo projektu siekiama spręsti opią neišplėtoto įkrovimo tinklo problemą, todėl galimybę gauti dalinį finansavimą įkrovimo prieigai privačiame name, daugiabučio stovėjimo aikštelėje ar darbo vietoje turi kone kiekvienas Lietuvos gyventojas. Tiesa, paramos gavimo sąlygos pakankamai painios, tad pasistengsime viską paaiškinti kuo išsamiau bei apsaugoti jus nuo dažniausiai pasitaikančių klaidų. Visi atsakymai pateikiami žemiau, o jeigu neradote reikiamos informacijos - susisiekite su mumis ir mes jums padėsime.
Kas ir kokią paramą gali gauti?
Individualių namų ar sodų savininkai (40 proc. finansavimas):
Iki 479 eurų už kiekvieną ant sienos įrengtą elektromobilio įkrovimo stotelę.
iki 683 eurų už kiekvieną ant žemės įrengtą elektromobilio įkrovimo stotelę.
Daugiabučių gyventojai (60 proc. finansavimas):
Iki 718 eurų už kiekvieną ant sienos įrengtą elektromobilio įkrovimo stotelę.
Iki 1024 eurų už kiekvieną ant žemės įrengtą elektromobilio įkrovimo stotelę.
Daugiabučių bendrijos/administratoriai (80 proc. finansavimas);
Nuo 718 eurų už kiekvieną ant sienos įrengtą elektromobilio įkrovimo stotelę.
Nuo 1024 eurų už kiekvieną ant žemės įrengtą elektromobilio įkrovimo stotelę.
Juridiniai asmenys darbuotojų reikmėms (30 proc. finansavimas):
Pagal de minimis reglamentą, maks. dydis priklauso nuo turimo likučio.

STOTELĖS KOMPLEKTAS PARAMAI
Wallbox Pulsar Plus + Carlo Gavazzi Em340
Kokios įkrovimo stotelės įrengimas finansuojamas?
Individualių namų ar sodų savininkams:
Kintamos srovės (AC), 3,7-11 kW galios.
Daugiabučių gyventojams:
- Kintamos srovės (AC), 3,7-11 kW galios.
Daugiabučių bendrijoms/administratoriams:
Kintamos srovės (AC), 7-22 kW galios.
Juridiniams asmenims darbuotojų reikmėms:
- Kintamos srovės (AC), 7-22 kW galios.
Kokius reikalavimus turi atitikti įrengta stotelė?
1. Turi būti nauja ir nenaudota.
2. Turi turėti ir būti su aktyvuota dinaminio galios valdymo (DGV) funkcija,
3. Jei įrengiama viduje, turi atitikti ne žemesnį, nei IP44 atsparumo dulkėms ir vandeniui standartą.
4. Jei įrengiama lauke, turi atitikti ne žemesnius, nei IP54 atsparumo dulkėms ir vandeniui bei IK08 atsparumo smūgiams standartus.
Kurie Evioni produktai atitinka paramos reikalavimus?
Siekdami kiek įmanomą supaprastinti finansavimo gavimą, paruošėme 100 proc. paramos reikalavimus atitinkančių produktų bei paslaugų paketus. Galite rinktis tiek Evioni Premium planus, į kuriuos įtraukta išplėstinė stotelės įrengimo paslauga, tiek stotelių ir galios apkrovos valdymo priedų komplektus, kuriuos įrengti galės jūsų pasirinktas tinkamą atestaciją turintis elektrikas. Visus šiuos paketus rasite žemiau.

Kas yra dinaminis galios valdymas (DGV)?
Dinaminio galios valdymo/balansavimo sistema leidžia įkrovimo stotelei realiu laiku stebėti būsto elektros poreikius ir, jiems išaugus (įjungus orkaitę ar virdulį) arba sumažėjus (kai nueinama miegoti), akimirksniu sumažinti arba padidinti įkrovimo galią, išvengiant „saugiklių išmušimo” ir bereikalingai lėto krovimo naktį. Dažniausiai šią funkciją įgalina papildomai įsigijamas išmanus skaitiklis, kuris montuojamas elektros skydinėje ir LAN laidu sujungiamas su pačia stotele.
Kada galima teikti paraišką ir kiek pinigų skirta?
2022 09 – 2023 02 (pirmas kvietimas)
Skirta 20 mln. eurų
2023 05 – 2023 10 (antras kvietimas)
Skirta 20 mln. eurų
2024 01 – 2024 06 (trečias kvietimas)
Skirta 9 mln. eurų
Nuo ko pradėti fiziniams asmenims?
Individualių namų ar sodų savininkams:
Gauti VĮ Registrų centro nekilnojamojo turto registro išrašą, patvirtinantį pareiškėjo nuosavybės teisę į nekilnojamojo turto objektą;
Užpildyti paraišką paspaudus čia;
Pasirašyti Pareiškėjo deklaraciją, kuria patvirtinate, kad pateikėte teisingus duomenis.
Daugiabučių gyventojams, turintiems nuosavą parkavimo vietą:
Gauti patvirtinimą dėl nuosavybės teisės į privačią automobilio stovėjimo vietą;
Užpildyti paraišką paspaudus čia;
Pasirašyti Pareiškėjo deklaraciją, kuria patvirtinate, kad pateikėte teisingus duomenis.
Kur ir kokius dokumentus reikės pateikti, įsirengus stotelę?
Gavus patvirtinimą dėl suteikiamos paramos ir įsirengus stotelę, ne vėliau kaip per 6 mėn. adresu info@ena.lt nusiųsti šiuos dokumentus:
- Užpildytą mokėjimo prašymo formą;
- Įrengtos stotelės nuotrauką;
- Projekto vykdytojo deklaraciją pagal prie kvietimo pridėtą formą (tą pačią, kurią jau pridėjote pildydami paraišką);
- PVM sąskaitą faktūrą/sąskaitą faktūrą ir stotelės įsigijimo ir (ar) montavimo/įrengimo perdavimo – priėmimo aktą.

STOTELĖS KOMPLEKTAS PARAMAI
Wallbox Pulsar Plus + Carlo Gavazzi Em340
Pagrindiniai mitai, susiję su parama stotelėms
Pakanka, kad stotelė tik specifikacijose palaikytų dinaminio galios valdymo (DGV) funkciją – tam reikalingi priedai ir jos aktyvavimas nebūtinas.
Netiesa. Remiantis naujausiu Lietuvos energetikos agentūros (LEA) išaiškinimu, paramos gavėjas kartu su stotele privalo įsigyti visus DGV aktyvavimui reikalingus priedus (pvz. išmanų skaitiklį) ir užtikrinti, kad ši funkcija funkcionuotų.
Stotelę įsirengti galima pačiam.
Pagal galiojančius LR įstatymus ir paramos reikalavimus, įkrovimo stotelę prie elektros tinklo prijungti gali tik reikiamus atestatus turintis asmuo. Jei perkate paramos reikalavimus atitinkantį Evioni Premium planą, niekuo rūpintis papildomai nereikia – stotelę įdiegs ir visus dokumentus pateiks mūsų kvalifikuoti meistrai.
Tačiau jei nuspręsite įsigyti tik stotelės ir išmanaus skaitiklio komplektą, reikės pasirūpinti, kad ją montuosiantis elektrikas turėtų reikiamą kvalifikaciją ir išrašytų montavimo/įrengimo perdavimo – priėmimo aktą, kurį reikės pateikti kartu su kitais paramos dokumentais. Dėl šios priežasties siekdami apsaugoti mūsų klientus nuo galimų paramos gavimo nesklandumų ir neplanuotų išlaidų, patariame stotelės įdiegimą iš karto patikėti mums.
Paramą galima gauti tik vienai stotelei.
LEA paramos taisyklėse nėra nurodyta, kad vienas fizinis ar juridinis asmuo teikti paraišką paramai gali tik vieną kartą ar tik vienai stotelei. Tai reiškia, kad finansavimą galite gauti tiek antrai stotelei namuose, tiek jos įrengimui sodyboje ar sode.
Skubėti pasinaudoti parama neverta – ji niekur nedings dar kelerius metus.
Nors paramos aprašyme nurodyti net trys kvietimai ją gauti, svarbu suprasti, jog ji galioja tik tol, kol pasibaigia kiekviename jos etape numatytos lėšos. Tai reiškia, kad prasidėjus visuotiniam stotelių diegimo bumui, finansavimas gali pasibaigti kur kas greičiau, nei planuota, ir taip liksite juo nepasinaudoję. Kadangi paramą galima gauti net ir neturint elektromobilio, rekomenduojame kaip įmanoma greičiau ja pasinaudoti ir elektromobilio įsigijimui pasiruošti iš anksto.
Dėl sąmatą didinančio DGV funkcionalumo reikalavimo paramos imti neapsimoka – be jos stotelę įsirengti galima netgi pigiau.
Dalis tiesos šiame teiginyje yra. Jei savo būste turite itin galingą elektros įvadą (18 kW ir daugiau) ir planuojate įsirengti įvairių saugumo sistemų bei išmanių funkcijų neturinčią stotelę, iš tiesų galite šiek tiek sutaupyti. Tačiau dėl ribotų ESO tinklų galimybių dinaminio galios valdymo funkcionalumas jau dabar praverčia absoliučiai daugumai objektų, o daugeliu atvejų tą pačią įrangą galima panaudoti įkrovimo stotelės integracijai su saulės baterijomis bei jos įgalinamam nemokamam EV įkrovimui vasaros dienomis. Tvirtai tikime, kad įsirengti šiuos reikalavimus atitinkančią įkrovimo stotelę apsimoka žiūrint tiek iš dabartinės, tiek iš ateities perspektyvos.